Bankalarda Çalışma Koşulları Nereye Gidiyor?


Basisen Sendikasının "Bankalarda Çalışma Koşulları Nereye Gidiyor?” başlıklı ilanı.
Bankalarda Çalışma Koşulları Nereye Gidiyor? 

Ekonomimizin gelişim ve istikrarı ile para politikaları ihtiyaçlarının karşılanmasında finansal sistemin omurgasını oluşturan bankalardaki çalışma ortamı ve çalışanların huzuru yabancı sermayenin sektördeki payının artmasına paralel olarak giderek bozulmuştur.

Sendikal örgütlenme ve toplu pazarlık hakkının olmadığı -özellikle yabancı sermayeli- bankalarda çalışanlar çok ağır ve zor koşullar altında çalışmaktadırlar.

Büyük patronların ve CEO‘ların aşırı “kâr hırsı”, banka çalışanlarının insan onuruna yakışmayan satış ve hedef baskısı uygulamalarıyla ”adeta köle gibi” çalıştırılmasına neden olmaktadır.

Örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkının; TBMM’nin kabul ettiği uluslararası sözleşmeler ve Anayasamızla güvence altına alınmış bir temel hak olmasının yanında çalışanlar ve işverenler arasında iş barışını sağlamanın ve karşılıklı güven duygusunu artırmanın önemli bir aracı olmasına karşın, banka çalışanlarının sendikalaşmaları, bilhassa yabancı sermaye sahiplerinin tehdit ve baskılarıyla engellenmekte, sendikal örgütlülüğün bulunduğu bazı bankalarda ise hukuk dışı ve kural tanımayan uygulamalarla yok edilmek istenmektedir.  

İşsizliğin hızla arttığı ülkemizde, işsizliği önlemek devletin temel görevidir. Ayrıca işverenlerin de büyük sorumluluğu vardır. Buna karşılık, güven müessesi olan bankalarda işverenler bu sorumluluk duygusundan uzak bir şekilde “keyfi performans uygulamalarına” dayanarak işten çıkarmalarda ısrar etmektedirler. İnsanın yaşamsal ve temel bir hakkı olan çalışma ve üretme hakkı banka emekçilerinin elinden alınmaktadır.
Ne yazık ki, bankacılık artık huzur ve güvenle yapılan bir meslek olmaktan çıkmaktadır. 

Çünkü;

Ulaşılmaz hedefler ve dayanılmaz satış baskıları banka çalışanlarında tükenmişlik duygusu yaratarak; iş, aile ve sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Son bir yılda binlerce banka çalışanı baskılara dayanamayıp istifaya zorlanmış ya da hedefleri tutmadığı için performans bahanesiyle işten çıkarılmıştır. 

"Kendinle yarış!", "Hayallerinin peşinden git!", "Enerjini ortaya koy!", "Hedefine doğru koşarken eğlenceye ve dinlenmeye fırsat ayır!" gibi kulağa hoş gelen ve motive edici sözlerin ardındaki gerçekler hiç de öyle değildir.

Bugün bankacılık sektöründe çalışanlar dayanılmaz baskılar karşısında ruhsal sağlığı bozulan “mutsuz ve huzursuz bankacılar topluluğu” haline gelmiştir.

Bankacılık sektöründeki çalışma ortamını korku, baskı ve angaryaya dönüştüren uygulamaları engellemek için;

T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu ve Türkiye Bankalar Birliği’ni göreve,

Sendikasız olan banka çalışanlarını sendikal örgütlenmeye çağırıyoruz.

Etiketler: basisenilan

Yayın Tarihi: 30.03.2017 08:00:00     Görüntülenme Sayısı: 8818

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  10:10 Miktar
THYAO 1.606.464.409
GARAN 1.139.345.686
ASELS 1.032.647.912
SASA 563.816.760
KRDMD 438.389.124UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.