PARAMEDYA

BANKALAR BİRLİĞİ YOK ÖYLE BİR ŞEY

BANKALAR BİRLİĞİ YOK ÖYLE BİR ŞEY

Mevduat müşterilerine sınırlama getirileceği haberi Türkiye Bankalat Birliği tarafından düzeltildi: Yanlış anlaşıldık!

Mevduat müşterilerine sınırlama geleceği yolundaki iddialara Türkiye Bankalar Birliği'nden açıklama geldi. Açıklamada yanlış anlaşılma olduğu dikkat çekildi.
Birliğin açıklaması şu şeklide:
"Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli başkanlığında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı, mevduat ve katılım bankalarının genel müdürleri ile 7 Temmuz 2017 tarihinde yapılan toplantıya ilişkin olarak, bir gazetede “faizi 50 bin avcı mudi indirecek” başlığıyla yer alan haber, yanlış anlaşılmalara neden olabilecek yorum ve değerlendirmeler içermektedir.
 Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:
Toplantıda dünya ve Türkiye ekonomisi ile bankacılık sektöründeki gelişmeler görüşülmüş ve değerlendirilmiştir. Görüşülen konulardan biri, bankacılık sektöründeki kaynak ve aracılık maliyetinin seyrine ilişkin olmuştur. Kaynak maliyeti ve kredi faizlerini etkileyen faktörlerin; sektöre, yatırımlara ve büyümeye olan etkileri konusunda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Büyümenin sürdürülmesinde tasarrufların artırılması ve verimli kullanılmasının önemi üzerinde durulmuştur.
Toplantıda ekonomik realiteyle bağdaşmayan, piyasa mekanizmasıyla çelişen, rekabeti bozacak nitelikte hiçbir değerlendirme ve yorum yapılmamış, haberdeki ifadeleri çağrıştıracak içerikte bir konuşma kesinlikle olmamıştır. Haberde bahsedilen mudilere yönelik bir uygulama yoktur ve bu yönde bir yaklaşım da doğru olmayacaktır.
Kamuoyunun bilgilerine sunarız.
Saygılarımızla,
Türkiye Bankalar Birliği

 

Etiketler: türkiye bankalar birliğimevdat müşterilerine sınırlama

Facebook Yorumları