BANKACILIĞIN ÇİVİSİ Mİ ÇIKIYOR?


BDDK bankalar için 'sermaye' operasyonu yaptı, CHP'ye göre bankacılık sistemi uluslararası kurallara veda etti!
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun hazırladığı (BDDK), "Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece, "Kanunun 57'nci maddesinin birinci fıkrasındaki sınırı aşan tutarlar ile bankaların alacaklarından dolayı edinmek zorunda kaldıkları ve aynı madde uyarınca elden çıkarmaları gereken emtia ve gayrimenkullerden edinim tarihinden itibaren beş yıl geçmesine rağmen elden çıkarılamayanların net defter değerlerinin ana sermaye ve katkı sermaye toplamından indirileceği" maddesi yürürlükte olmayacak.
Ekonomist Uğur Gürses düzenlemeye ilişkin olarak, "BDDK, bankaların bir kısmını daha fazla kredi verebilsin diye sermaye yeterliliği açısından rahatlatmak istiyor. Bu düzenlemeyle bankalar 'yerim dar, sermaye yeterliliğinden kısıt var' diyor" değerlendirmesini yaptı. Eski Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız da, "Bu maddenin kaldırılmasıyla her zaman bu gayrimekullar bankanın sermayesinde kalacak" ifadesini kullandı. Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke Twitter üzerinden, "Türkiye AKP iktidarı tarafından dünyadan kopartılmaya devam ediliyor. Bugün de bankacılık sistemi uluslararası kurallara veda etti" dedi
 

Etiketler: bankabankacıbddkEski Hazine Müsteşarı Hakan ÖzyıldızSelin Sayek BökeFaik ÖztrakUğur Gürses

Yayın Tarihi: 12.07.2017 10:14:26     Görüntülenme Sayısı: 12505

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  09:11 Miktar
GARAN 483.405.070
THYAO 434.221.983
ASELS 297.646.623
SASA 125.322.605
KOZAA 120.063.934UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.