EMLAKBANK SEKTÖRE YENİ SOLUK OLACAK


16 yıl önce kapatılan Emlak Bankası'nın açılışı ile ilğili süreçte sona gelindi. İşte en yetkili ağızdan açıklamalar:
Emlak Bank'ın yeniden faaliyete geçişi le ilğili sürecin sonuna gelindi. Bankanın başındaki isim Zeki Sayın son gelişmeleri Ekonomist derğisine anlattı. . Faaliyete geçmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kendilerine 31 Mayıs 2018'e kadar süre tanıdığını belirten Zeki Sayın, başlıklar halinde şu bilgileri verdi:
*Emlakbank, tasfiye sürecinde borçlarını sıfırladı. Hazine'ye bu güne kadar 2 milyar TL kaynak aktarıldı. Geçen süreçte milletin malını kuruş kuruş koruduk, sermayemiz de böyle birikti. Faizli alacaklarımızdan vazgeçmedik, tahsil ettik. Bankamızın bu haliyle 250 milyon dolar nakdi ve gayrinakdi sermayesi bulunuyor. Hazine'den de fazla ödeme kaynaklı 123 milyon TL alacağımız var. Yine yaklaşık üçte biri protokole bağlanmış 1,2 milyar TL'lik alacağımızın tahsil süreci devam ediyor. Bankamız şu anda Emlak GYO'nun kullandığı eski logomuzu kullanmaya devam edecek.
-Tasfiye halindeki bankayı son birkaç yıldır kurumlar vergisi rekortmenleri arasına sokmayı başardık. En son ödediğimiz vergi 35 milyon TL oldu.
-BDDK iznini alıp faaliyete geçtiğimizde şube de açacağız. Ancak yeni teknolojileri kullanan bir banka olacağız.
-Emlak Bankası faaliyete geçirildiğinde proje bazlı kaynak kullandıracağız. Daha çok ithal ürünleri ikame eden yatırımlara destek sağlamak istiyoruz. Burada faizsiz finansman sağlamayı istiyoruz. Para vermeyeceğiz. Arsasından, binasına makinasına kadar biz bulacağız. İşletmesinin de takibini yapacağız. Yani gerektiğinde yatırımcı da olacağız. Yine arazi birleştirme başta olmak üzere tarım sektörüne destek vereceğiz.
Emlakbank portföy itibarıyla güçlü bir banka. İstanbul'un birçok bölgesinde tapulu gayrimenkullerimiz var. Körfez'den fonlar geldi, bizimle ilgilendiler. Bankaya ileride yabancı ortak da alınabilir.
 

Etiketler: emlak bankası yeniden açılıyoremlak bankasızeki sayın

Yayın Tarihi: 18.07.2017 12:06:43     Görüntülenme Sayısı: 11205

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  09:11 Miktar
GARAN 483.405.070
THYAO 434.221.983
ASELS 297.646.623
SASA 125.322.605
KOZAA 120.063.934UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.