Kapat X

YAZARLAR

Remzi ÖZDEMİR

Bankacılığın sendika sınavı


Bankacılık sektöründe baskı ve köle tarzı çalışma koşullarından kurtulmanın tek yolu sendika. "Sendika ne yaptı"demek patron ağzı ile konuşmaktır.
Bundan 2 yıl önce İtalya'nın Turin kentinde gezerken büyük bir yürüyüşe şahit oldum.
Banka çalışanları  çalışma koşullarının iyiliştirilmesi ve çalışma saatlerinin düşürülmesi için 1 günlük greve gitmişlerdi.
Yüzlerce bankacı ellerinde pankart ile Turin caddelerinde şarkı söyleyip slogan atıyordu.
Caddenin etrafındaki halk ise grevci bankacıları alkışlıyorlardı.
İtalya, Türkiye'ye çok benziyor aslında. Kuralsızlık ve daha bir çok yönüyle Türklere benziyor. Bu nedenle İtalyanlar için tam Avrupalı denilmez.
Ama banka çalışanlarının greve katılışı, hakkını araması ve bu insanlara vatandaşların desteği bizim görmediğimiz bilmediğimiz bir kültür.
Yani kimse bankacıları grev yaptıklarından dolayı , "senin yüzünden faturam yatmadı, çekim ödenmedi, şunum olmadı" diye dövmeye kalkmıyordu. Tam tersi Demokratik haklarını kullandıkları için alkışlıyordı.
Bizde olsaydı her halde bu bankacıları müşteriler linç ederdi. THY grevinde olanları hatırlayın.
Uçuşlar aksıyor diye yolcular THY personeline saldırmıştı. Bundan cesaret alan THY yönetimi çok sayıda grevciyi işten atmıştı.
Dikkatinizi çekerim işçiler anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldı.
Mahkeme "bu işçiler atılamaz suçtur" diyerek işe iade kararı verdi. O dönem THY'nin başındaki isim olan Hamdi Topçu mahkeme kararını tanımadı ve bu işçileri geri almadı.
Gerçi daha sonra da Hamdi Topçu'yu işten attılar o ayrı bir konu.
Bu örneği bir ülkedeki grev kültürü ve yasalara  bakış açısını anlatmak için verdim.
Banka grevi
Türkiye'de 200 bin bankacı var. Gerçi bunların 5 binden fazlası son bir yılda işten atıldı ama yinede bu rakama yakın sektör çalışanı var. Ve bu sektörde 2 sendika aktif. Biri Türk-İş'e bağlı  Basisen diğeri ise bağımsız Banksis.
Geçen hafta Cumhurbaşkanı'nın bir sözü sendikaların elini zayıflattı. Cumhurbaşkaı Erdoğan OHAL sayesinde grevleri ertelediklerini söyledi.
Bu açıklamadan sonra işveren elbette sendikayı takmaz.
Nitekim Akbank grevinde de gördük. Grev ilanının asılmasından saatler sonra devreye Bakanlar Kurulu girdi ve grevi erteledi. Üstelik banka öyle bir mahkeme kararı da çıkarttı ki sendikanın açıklamalarını yayınlamak bile yasaklandı.
Sendikasızlaştırma operasyonu
Tüm bu gelişmeler olurken yerli sermayeli bir banka açık açık sendikasızlaşma operasyonu sürdürüyor. Özellikle bölge müdürleri şube personelinin sendikadan çıkması için baskı yapıyor.  Hatta bazı şubelerden çıktıklarına dair ekran görüntüsü bile istemişler.
Bu bölge müdürleri ve yöneticileri aslında anayasal suç işliyorlar. Oturdukları o koltuk yarın mutlaka gidecektir. İşte o zaman ciddi davalarla muhatap olabilirler. Nitekim sendika bu yöneticiler hakkında Savcılıklara suç duyrusunda bulundu.
Baskıdan kurtulmak için sendika şart
Sendikacılıkta bir söz var: En kötü sendika sendikasızlıktan iyidir. Nitekim işverenlerin sendikadan kurtulmak istemeleri de bunu gösteriyor. İstedikleri gibi at koşturma ve baskı için sendikadan kurtulmak istiyorlar.
Bankacılık sektöründe malesef şu an sendikal alt kültür yok. Banka yönetimi bankacıları adeta köle gibi çalıştırıyor istediği zaman kapının önüne koyuyor ve halen sendikasına sahip çıkmıyor. Oysa sektörde genel bir sendika olsaydı bugün mobbing olur muydu. Bankalar yüzde 5 zam ile insan çalıştırabilir miydi.  Dahası dünyada eşi benzeri olmayan bir performans sistemi ile çalıştırabilir miydi.
Elbette hayır!
O halde bankacılara düşen işveren ağzı ile "sendika ne iş yapıyor" diye konuşmak değil. Bu tür konuşanlar emin olun ki, işverene hizmet ediyor. Sendika yönetimini beğenmeyebilirsin onu değiştirmek için çaba harca ama sendikal harekete zarar verme.
Sonuç olarak şu an Türkiye olağanüstü bir dönem yaşıyor ve bu sonsuza kadar gitmeyecektir. Banka çalışanlarına tavsiyem sendikal haklarına sahip çıksınlar. Korkutma ile istifa etmesinler.
Emin olun ki, şu an yaşanan büyük kaostan kurtuluşun tek adresi sektörde sendikalaşmaktır. Avrupalı bankalar kendi ülkelerinde yapamadıklarını Türkiye'de sendika olmadığı için rahatça yapıyor bunu unutmayın.

Kaynak: Bankacılığın sendika sınavı - Remzi ÖZDEMİR

Etiketler: remzi özdemiryeniçağ gazetesiparamedyabanksisbasisen

Yayın Tarihi: 29.07.2017 15:57:00     Görüntülenme Sayısı: 28829

Facebook

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI

Toplam yorum yapılmıştır.


Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

Piyasa Verileri

  21.06.2017
  16:24
Son Değer %
BİST100 99.496 0,23
USD 3,5316 -0,31
EURO 3,9316 -0,23
GBP 4,4782 0,05
O/N Repo
Garbo Genel
ALTIN Mio
EURO/USD 1,1133 -0,01
Bileşik Faiz 11,14 0,18
Garbo Uzun 0,00 0,00
Cumh.Altını 945,83 -0,36

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

10.04.2015
  17:41
Miktar
GARAN 785.831.475
VAKBN 341.145.994
AKBNK 237.439.350
HALKB 236.307.574
THYAO 202.135.950UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.