YAZARLAR

Hanife SERTER

BANKACILIĞIN MUHTEŞEM YÜZYILI


Bankacılık'taki Yalan Rüzgarı daha heyecanlı , hem oynarım hem izlerim diyenler de bu yolda devam etsinler.
Son günlerde Paramedya'da dikkat çeken bir haber, son  yıllara damgasını vuran bir diziyi hatırlattı bana.
Hatta düşündükçe başka dizileri de çağrıştırdı.
Oturup izlemiş olmasanız da , haberinden, reklamından, dedikodusundan kaçamadığınız, sizin de illa ki senaryosunda ne olup bittiğinden az çok haberdar olduğunuz, bazılarındaki "yakışıklı" erkeklere ve "güzel" kadınlara, yani oyuncularına hayran olduğunuz Yerli diziler bunlar. Son yılların en popülerleri, yükselen değerleri.
Zengin gösteren, şık, gösterişli mekanlarda çekilen,  entrikalarla dolu, çok sayıda güzel kadının ve yakışıklı erkeğin boy gösterdiği , oyunculukları iyi olmasa da sırf oyuncuları görsel olarak iyi diye izlenme rekorları kıran meşhur diziler..
Dizi konusuna devam edeceğim ama öncelikle şu konuyu belirtmek isterim.
Her sektörde, her ahlak seviyesinden insana rastlanabilir .
Ahlaki değerleri zayıf, kişiliği oluşmamış, oturmamış insanlar her yerde, her mevkide karşımıza çıkabilir. Her meslekten insan her türlü adi suçu işleme potansiyeline sahiptir. Meslekler, makamlar , mevkiler insanları yüceltmez, aklamaz, paklamaz, değer katmaz. İnsan o makama , mesleğe kendi kişisel değerlerini, değersizliğini  ve ahlak seviyesini yansıtır. Bu her iş ve her meslek için böyledir. Bankacılık da bunun istisnası değildir.
Son yıllarda ülke genelinde, toplum içinde gözle görülür , elle tutulur hale gelen yozlaşma her alanda, her meslekte, her sektörde kendini gösterir oldu.
Her yerde dizilerdeki padişahlara özenen, kendini padişah sanan, Kanuni yerine koyan, harem kurduğunu sanan erkekler, entrikalar çevirerek bu erkekleri parmağında oynatmaya, güzelliği ve cazibesi ile dikkat çekip, kurnaz zekası ile köşe kapmaya, Hürrem olmaya meraklı kadınlar türedi.
Kurumların içi entrikalarla dolu saraylara dönerken, soytarısından harem ağasına, kapı kulundan, sadrazamına kadar tüm roller birileri tarafından kapıldı. O gün bugündür, bu ortamlardan kan, göz yaşı ve entrika eksik olmadı. Ülkenin dizileri neyi anlatıyorsa, sosyal ve kültürel hayatı da ona evrildi sanki.
Eskiden Mahallenin Muhtarları, BizimkilerSüper Baba, Perihan Abla gibi çok izlenen dizlerin o saf, masum, içten, ailece izlenebilen karakterlerinin, konularının yerini Muhteşem Yüzyıl'ın entrikaları, Fatmagül'in Suçu Ne ?'deki şımartılmış çocukların sınır tanımaz suçları,   Aşk'ı Memnu'nun para için evlilik yapan sonra da yasakları tanımayan güzel kızları aldı.
Aldı da ne oldu ?
Eski dizilerin sonundaki o Mutlu sonlar yok artık.
Padişahından cariyesine, sadrazamından şehzadesine, harem ağasından valide sultanına kadar hepsi acılar içinde öldü.
O saraylar,  o köşkler, o villalar kimselere kalmadı. Bu arada hepsi dekor, hepsi senaryoydu zaten, gerçeklerle ilgisi yoktu. Kendini senaryoya fazla kaptıranlar tüm bu kurguyu gerçek sandı..
Bu arada hala bilmeyenler varsa “Harem” kelimesinin anlamı Arapça’daki “Haram” kelimesinden gelir ve “korkulması gereken” “yasak olan” anlamını taşırmış. Harem kölelerinin çoğu sabah hareme gelip akşam evine dönen kadınlarmış.
Tarihteki normal kölelik kavramının aksine bu köleler düzenli maaş alırlarmış.
Rol yapmak isteyenler, iyi rol yaparım diyenler dizi sektörünü de  araştırıp deneyebilirler belki. En azından rol yaptıklarını bilip sahne bitince rolden çıkabilirler, kendi kişiliklerine dönebilirler. Bankacılık'taki "Yalan Rüzgarı" daha heyecanlı , hem oynarım hem izlerim diyenler de bu yolda devam etsinler...
HANİFE FİŞEK
 

Etiketler: hanife serterbankacıbankabankacı mektubuyaşam koçuhanife serter paramedya

Yayın Tarihi: 13.08.2017 21:02:38     Görüntülenme Sayısı: 27502

Facebook

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  15:29 Miktar
GARAN 781.220.190
THYAO 564.526.896
ASELS 395.301.387
SASA 253.541.704
AKBNK 207.281.720UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.