KATAR BU KEZ ISKALADI


Türkiye'de bugüne kadar bir çok şirket ve banka alan Katar sermayesi en büyük alımını adeta ıskaladı.  Bankacılık kulisleri gerçekleşmeyen bu dev satışı konuşuyor.
Finansbank, Abank ve Digitürk. Bunlar Katar sermayesinin Türkiye'deki en büyük yatırımları. Ancak Katar sermayesinin tarihinin en büyük alımının adeta direktten döndüğü belirtiliyor. Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan yabancı sermayeli bankanın gizlice Katarlılar tarafından pazarlık masasına çekildiği öne sürüldü.
Bankacılık kulislerine göre, İspanya'nın Bilboa kentinde, yabancı hissedar ile  Qatar National Bank yöneticileriyle toplam 3 kez bir araya geldiler.
Dev satış için sürdürülen gizli görüşmelerde fiyat konusunda ön anlaşmaya varıldı. Söz konusu fiyatın bankanın borsa piyasa değerine yakın bir rakam olduğu da belirtiliyor.
SON DAKİKADA YATAN SATIŞ
Katar ile yabancı sermayenin görüşmeleri ilerlerken Katar'a karşı 7 Arap ülkesinin yaptırımı gerçekleşince bu dev alım son dakikada yattı.  Bankacılar, Qatar National Bank'ın yeniden görüşmelere dönüp dönmeyeceği konusunda bir tahmin yürütemiyorlar. Ancak halen sıkıntıyı atlatamayan Katar sermayesinin bu kadar büyük bir alımı da uzun süre yapamıyacağı da öne sürülüyor.
7 ülkenin ilişkilerini kestiği Katar’ın Türkiye’ye büyük yatırımları bulunuyor. Türkiye’ye yatırımlarının büyüklüğü 18 milyar doları bulan Katar dünyanın da en büyük 14’üncü yatırımcısı. Katar’ın dünyada modadan, gayrimenkule, finanstan sanayiye, turizmden perakendeye kadar 335 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor.
TÜRKİYE’DE NELERİ ALDI?
Türkiye'de bankacılık sektörüne Abank ile adım atan Katar, daha sonra QNB ile Finanbank’ı aldı. Commercial Bank of Qatar, 2013 yılında Abank’ın yüzde 71’ini 460 milyon dolara almıştı. 2016 yılı sonunda da 224 milyon dolar daha ödeyerek bankanın tümünün sahibi oldu. Ortadoğu ve Afrika’da yaptığı yatırımlarla öne çıkan QNB Finansbank’ın yüzde 99.81’lik hissesini aldı. Satış için 2.75 milyar Euro ödendi. Digitürk’ün satışı da uzun bir süre kamuoyunda tartışma konusu oldu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) geçtikten sonra Katarlı beIN medya grubuna satıldığı birkaç kez gündeme gelen ancak açıklanmayan satış, 2016 yılında gerçekleşti. Satış rakamı tam olarak açıklanmadı. Daha sonra kulislere yansıyan bilgilere göre satışın 1 milyar dolar ile 1.4 milyar dolar arasında gerçekleştiği gündeme geldi. Boyner’in yüzde 30.7’sini Katarlılar alırken, BMC’de de ortaklığı bulunuyor.
 

Etiketler: ispanyakatarkatar sermayesikatar bankacılıkbilbao

Yayın Tarihi: 24.09.2017 14:52:26     Görüntülenme Sayısı: 17137

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  09:11 Miktar
GARAN 483.405.070
THYAO 434.221.983
ASELS 297.646.623
SASA 125.322.605
KOZAA 120.063.934UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.