AKBANK'DA KAPSAM DIŞI ANAYASA MAHKEMESİ'NDE


Binlerce bankacıyı ilgilendiren önemli gelişme. Yetkili sendika, Akbank'ta yönetici statüsünde olduğu gerekçesiyle sendika üyeliğinde kapsam dışı sayılmaları Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.
Sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın de en büyük bankaları arasında yer alan Akbank'ta son dakika gelişmesi yaşandı. Yetkili sendika Banksis'in  18.dönem toplu sözleşme yetkisine Akbank itiraz etti. Bu itiraz henüz mahkeme tarafından karara bağlanmadı. Ancak, sendika tüm bu gelişmeler yaşanırken, Akbank'ta kapsam dışı tutulan binlerce kişinin durumunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.
Banksis, Akbank'ta yönetici ve müdür statüsündekilerin de sendikal hak kazanmasını istiyor.
Banksis Genel Başkanı Semih Özen, Anayasa Mahkemesi'ne başvurularını önemli bir hukuksal süreç olarak nitelendirdi. Semih Özen, bu konuda şunları söyledi:
"Akbank'ta  üyelerimizin önemli bir bölümü sözleşme kapsam dışında kalmıştır. İster YHK'dan çıksın ister tarafların anlaşmasıyla ortaya çıksın toplu iş sözleşmesinde yer alan bir hüküm uluslararası kurallardan ve Anayasa'dan kaynaklanan  temel sendikal haklara ve toplu iş sözleşmesi hakkına aykırı olamaz. İşte bu gerekçeyle Banksis. YHK'nun bireysel ve kolektif sendikal özgürlüklere aykırı bu kararlarına anayasa Mahkemesi nezdinde itiraz etmiştir"
AKBANK İTİRAZ ETTİ
Akbank'ın Banksis'in aldığı 18.dönem toplu sözleşme yetkisine mahkeme nezdinde itiraz  etme konusuna da değinen Semih Özen, "Bu karar banka çalışanları mağdur edecektir. Başke bir işi yaramayacak"diyerek şöyle konuştu:
"Geçen sözleşmedeki yetkimize de aynı itiraz yapıldı ve sözleşme bir buçuk iki yıl sonra tamamlandı. Banksis'in her türlü iyi niyeti ile uzattığı dostluk eli reddedilmiştir.Biz sözleşmenin kısa sürede bitmesini istiyoruz. Elbirliği ile bankayı daha da büyük başarıya taşımak istiyoruz.. Banksis bugün bankacılık işkolumuzda tüm bankalar ve çalışanlar için örnek olma konumunu sürdürmektedir. 18.dönem Akbank sözleşmemizle üyelerimizin çalışma koşulları ve ekonomik, sosyal hakları konularında  amacımıza varacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Etiketler: banksisakbankakbank toplu iş sözleşmesianayasa mahkemesi

Yayın Tarihi: 4.10.2017 22:45:02     Görüntülenme Sayısı: 35857

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  10:10 Miktar
THYAO 1.606.464.409
GARAN 1.139.345.686
ASELS 1.032.647.912
SASA 563.816.760
KRDMD 438.389.124UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.