PARAMEDYA

AKBANKDA KAPSAM DIŞI ANAYASA MAHKEMESİNDE

AKBANKDA KAPSAM DIŞI ANAYASA MAHKEMESİNDE

Binlerce bankacıyı ilgilendiren önemli gelişme. Yetkili sendika, Akbank'ta yönetici statüsünde olduğu gerekçesiyle sendika üyeliğinde kapsam dışı sayılmaları Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

Sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın de en büyük bankaları arasında yer alan Akbank'ta son dakika gelişmesi yaşandı. Yetkili sendika Banksis'in  18.dönem toplu sözleşme yetkisine Akbank itiraz etti. Bu itiraz henüz mahkeme tarafından karara bağlanmadı. Ancak, sendika tüm bu gelişmeler yaşanırken, Akbank'ta kapsam dışı tutulan binlerce kişinin durumunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.
Banksis, Akbank'ta yönetici ve müdür statüsündekilerin de sendikal hak kazanmasını istiyor.
Banksis Genel Başkanı Semih Özen, Anayasa Mahkemesi'ne başvurularını önemli bir hukuksal süreç olarak nitelendirdi. Semih Özen, bu konuda şunları söyledi:
"Akbank'ta  üyelerimizin önemli bir bölümü sözleşme kapsam dışında kalmıştır. İster YHK'dan çıksın ister tarafların anlaşmasıyla ortaya çıksın toplu iş sözleşmesinde yer alan bir hüküm uluslararası kurallardan ve Anayasa'dan kaynaklanan  temel sendikal haklara ve toplu iş sözleşmesi hakkına aykırı olamaz. İşte bu gerekçeyle Banksis. YHK'nun bireysel ve kolektif sendikal özgürlüklere aykırı bu kararlarına anayasa Mahkemesi nezdinde itiraz etmiştir"
AKBANK İTİRAZ ETTİ
Akbank'ın Banksis'in aldığı 18.dönem toplu sözleşme yetkisine mahkeme nezdinde itiraz  etme konusuna da değinen Semih Özen, "Bu karar banka çalışanları mağdur edecektir. Başke bir işi yaramayacak"diyerek şöyle konuştu:
"Geçen sözleşmedeki yetkimize de aynı itiraz yapıldı ve sözleşme bir buçuk iki yıl sonra tamamlandı. Banksis'in her türlü iyi niyeti ile uzattığı dostluk eli reddedilmiştir.Biz sözleşmenin kısa sürede bitmesini istiyoruz. Elbirliği ile bankayı daha da büyük başarıya taşımak istiyoruz.. Banksis bugün bankacılık işkolumuzda tüm bankalar ve çalışanlar için örnek olma konumunu sürdürmektedir. 18.dönem Akbank sözleşmemizle üyelerimizin çalışma koşulları ve ekonomik, sosyal hakları konularında  amacımıza varacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Etiketler: banksisakbankakbank toplu iş sözleşmesianayasa mahkemesi

Facebook Yorumları