PLAZA'DA EYLEM VAR!


Plaza Eylem Platformu, geçtiğimiz hafta vefat eden Nadide Kısa için çalıştığı bankanın önünde eylem yaptı. 
 
Beyaz yakalıların emek ve dayanışma örgütü Plaza Eylem Platformu,  Maslak'da bir bankanın önünde eylem yapıp bir basın bildirisi okudu. Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden bankacı Nadide Kısa'nın ölümünün baskı ve kötü çalışma koşulları olduğunu iddia eden Plaza Eylem Platformu ayrıca bir de bildiri dağıttı. 
Platformun çağrısıyla öğle tatilinde Levent metro durağında buluşan beyaz yakalılar, buradan Nadide Kısa'nın çalıştığı bankanın bulunduğu plazaya  yürüdüler. Yürüyüşte “Unutmazlar, unutmayız, unutmam” ifadeleriyle Nadide Kısa’nın fotoğrafı taşındı. Banka önünde yapılan açıklamada  şunlar söylendi:
"​Japonya’da aşırı çalışmadan ölümlerin “karoshi” olarak adlandırıldığını ve Türkiye’de de benzer çalışma koşullarının var olduğunu belirtti. Beyaz yakalı çalışanlar, iş cinayetleri ve benzer kayıplar yaşandığında işin durdurulmasını, yas hakkına saygı gösterilmesini, yaşananlardan çalışanların sorumlu tutulmamasını, iş yerlerinin denetlenmesini istediler. Açıklamada “Esnek üretim ve yönetişim araçlarının her yanı keskin bıçak olduğunun farkında değilsiniz. Ekonomik zorla, sosyal zorla, hukuki zorla insanlık dışı koşullarda çalıştığımız yetmiyormuş gibi şimdi psikolojik zor kullanmayı deniyorsunuz.” denilerek “benliğimizden elinizi çekin” ifadeleri kullanıldı. Yürüyüş ve açıklama sırasında “çalışırken ölmek istemiyoruz”, “şirket elini benliğimden çek”, “performans sistemi kurumsal mobbingdir”, “fazla mesai öldürüyor” ve “Nadide Kısa ölümsüzdür” sloganları atıldı."

Etiketler: plaza eylem platformunadide kısabankacı nadide kısa ölümü

Yayın Tarihi: 18.10.2017 16:45:56     Görüntülenme Sayısı: 17645

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  10:10 Miktar
THYAO 1.606.464.409
GARAN 1.139.345.686
ASELS 1.032.647.912
SASA 563.816.760
KRDMD 438.389.124UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.