İş Bankası’na Çin’den 400 milyon dolar kredi


İş Bankası, Çin bankası The Export-Import Bank of China’dan 400 milyon ABD Doları tutarında 3 yıl vadeli kredi sağladı.
Sağlanan kredi, iki ülke arasındaki dış ticaretin desteklenmesi ve Çin’den ithalat yapan Türk firmalarının finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılacak.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, kredinin hem İş Bankası’nın hem de bankacılık sektörünün farklı araçlar ile yurtdışından fon sağlama kabiliyetinin yüksek olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurguladı. Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret hacminin ilk kez 2000 yılında 1 milyar ABD Doları eşiğini geçtiğini, kaydedilen gelişmeler neticesinde de 2016 yılında 28 milyar ABD Doları seviyesine ulaştığını ifade eden Ertürk şöyle devam etti: “Zamanla Çin, Türkiye’nin dünya genelinde ikinci, Asya-Pasifik bölgesinde ise en büyük ticari ortağı haline geldi. Öte taraftan Çin’in gündeminde ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’ ve ‘21. Yüzyıl Deniz Üzerinden İpek Yolu’ stratejileri de var. Ülkemizi de yakından ilgilendiren bu stratejilerin, Türkiye-Çin işbirliğini daha da artırmasını ve taraflara yeni fırsatlar getirmesini bekliyoruz. The Export-Import Bank of China’dan sağladığımız kredi, Çin’le iş yapan firmaların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak sağlayacak. Çin’in dünya ekonomisi ve ticaretindeki önemi her geçen yıl biraz daha artıyor. İş Bankası olarak Çin bankaları ile olan işbirliğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz.”

Türkiye İş Bankası, bu ay ayrıca yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında 412 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağlamıştı. Bu işlemle birlikte Aralık ayında sağladığı kaynak tutarı 812 milyon ABD Dolarına ulaşmış oldu.

Etiketler: İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürkİş Bankası’na Çin’den 400 milyon dolar krediThe Export-Import Bank of China

Yayın Tarihi: 21.12.2017 21:35:56     Görüntülenme Sayısı: 7612

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  10:10 Miktar
THYAO 1.606.464.409
GARAN 1.139.345.686
ASELS 1.032.647.912
SASA 563.816.760
KRDMD 438.389.124UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.