BANKACILIKTA EKRAN KAPAMA MODASI


Bankacılık dünyası sonunda bunu da gördü. İşten çıkartılan personelin ekranı bir anda kapanıyor. Gereçke: İş aktiniz fesh edildi!
Merkezi Avrupa'da bulunan bir banka son bir haftada yaklaşık 200 personelinin iş aktini fesh etti. İşten çıkartılanlar arasında şube müdürleri ve şubenin çeşitli birimlerinde çalışan personel bulunuyor. 
Ancak bu personellerin işten çıkartılış yöntemleri, Türkiye'de ilk kez yaşanıyor.
EKRAN KAPANDI
Avrupa sermayeli banka aslında son 2 yıl içerisinde en çok küçülen bankalar arasında yer alıyor. Personel sayısını 6 binin de altına indiren bankanın yılın son haftasında böyle bir hamlesi ise onur kırıcı bir şekilde yapıldı. Banka aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu bir çok personeline işten çıkarıldığını haber vermedi. Buna karşın ekranlarını kapattı. 
Şube müdürleri sabah geldiklerinde ekranlarını açamadılar. Yapılan görüşmelerden sonra işten atıldıklarını anladılar.
YAKINDA SMS ATARLAR
Bir bankacı bu duruma tepki göstererek şunları söyledi:
"​Ekran kapatarak iş akdi feshi yapmak, insan kaynaklarının son icadı . En önemli görevi işe alım ve işten çıkarma olan İnsan Kaynakları birimleri gittikçe işlevsizleşiyor. İşten çıkarma süreçleri Bankalarda artık İK birimleri tarafından yönetilmiyor. Şube kapatan, küçülme stratejisi izleyen, teknolojiye yatırım yapıp şubesiz bankacılık hedefleyen kurumların " performansı" bahane ederek, yalan yere yeminler ederek , insanların onuru, gururu, duyguları ile oynayarak, " kullan, at" mantığı ile personel yönetmek için İK birimlerine artık ihtiyacı yok. Bu birimlerini bir an önce feshedip , daha ucuza outsource edecekleri günler yakın. . Bakalım İnsan Kaynakları çalışanlarına bu durumu Nasıl tebliğ edecekler. Bir SMS mesajı gibi Süpriz yöntemler olabilir ."

Etiketler: bilgisayar ekranı kapatarak kovmabankabankacıbankacılık sektörü işsizişsiz bankacı

Yayın Tarihi: 25.12.2017 19:48:04     Görüntülenme Sayısı: 21142

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  46:18 Miktar
GARAN 712.514.171
THYAO 523.637.422
ASELS 360.261.362
SASA 229.726.288
AKBNK 187.467.801UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.