USTA BANKACIDAN MUTFAK UYARISI


Özince, “Ne yazık ki toplumun çok büyük bir bölümü olan genç kesimin temel tüketim ihtiyaçlarıyla ilgili alanları vurmaya devam ediyor. Bitmek tükenmek bilmeyen bir et, süt, ekmek, meyve, mutfak problemi var Türkiye’de” 
Türkiye ekonomisini 2018’de etkileneceği iç ve dış faktörler açısından değerlendiren Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, mücadele edilmesi gereken en büyük sorunun ‘mutfak enflasyonu’ olduğunu söyledi. Enflasyonun direkt olarak faizleri etkilediğine vurgu yapan Özince, “Mutfak enflasyonu, gıda enflasyonu tahammül edilir gibi değil. Toplumumuz açısından çok sakıncalı buluyorum. Enflasyon yükseldiği için faiz de etkileniyor. Tabii faiz oranları başka şeylerden de etkileniyor. En çok da Türkiye’nin risk priminin artmasından, sandalı sallamamızdan. Sandalı sallamamak lazım” dedi.
“Enflasyon olayını mümkün olduğunca piyasa denetiminde, piyasa usulleriyle kayıtlı sistemi mutlak kılarak çözersiniz” diyen Özince şöyle devam etti: “Sistem kayıtlı olmadıkça bu tür toplumların öteden beri problemi olan spekülatif ticaret hakim olacaktır. Stokçuluk, fiyat manipülasyonu hakim olur. Bunların da başta gıda olmak üzere ülkemizde fiyatları etkilediğini ve enflasyona yansıttığını ve enflasyon doğrultusunda da faizlerin yükselmesinin kaçınılmaz olduğunu, 2018’in realitesinin bu olacağını düşünüyorum.”
Enflasyonun artmaya devam ettiğini ifade eden Özince, “Ne yazık ki toplumun çok büyük bir bölümü olan genç kesimin temel tüketim ihtiyaçlarıyla ilgili alanları vurmaya devam ediyor. Bitmek tükenmek bilmeyen bir et, süt, ekmek, meyve, mutfak problemi var Türkiye’de” ifadelerini kullandı.
AB’yi görelim...
Dünya ekonomisinde iyileşmeler olduğuna dikkat çeken Ersin Özince, Türkiye’nin 2018’de Avrupa kanadından olumlu etkileneceğini öngördü. Özince, “En azından Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomik ve siyasi sorunlarının azaltmakta olduğunu görüyoruz. Bu bizi AB ile siyasi işbirliğimiz kısıtlı dahi olsa ekonomik ilişkilerimiz açısından olumlu etkiliyor. Giderek daha olumlu etkileme ihtimali de var, tabii değerlendirmemiz şartıyla” dedi. Özince, “Çünkü en fazla ticari ilişkimizin olduğu blok AB. AB’de bir iyileşme sürüyor, sürmeye de devam edecek. Türkiye’de bundan olumlu etkilenecek” diye konuştu.
Çevremize dikkat!
Ekonomide en büyük belirleyicinin siyaset olduğunu ifade eden Özince, “2018 dünya siyaseti açısından olumlu görünmüyor” diyerek şöyle devam etti:  “Dünyanın giderek daha kaotik ve komşu olduğumuz Ortadoğu’nun sorunlarının alevlenerek süreceği bir süreç yaşanabilir. Bunlar ekonomimizi etkileyebilir.”

Kaynak: Kadife Şahin

Etiketler: ersin özinceiş bankasıiş bankası yönetim kurulu başkanı ersin özinceenflasyonmutfak enflasyonu

Yayın Tarihi: 9.01.2018 09:07:44     Görüntülenme Sayısı: 11124

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  46:18 Miktar
GARAN 712.514.171
THYAO 523.637.422
ASELS 360.261.362
SASA 229.726.288
AKBNK 187.467.801UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.