VAKIFBANK'TA MAAŞ KARGAŞASI


Çalışanlar arasında en çok tercih edilen Vakıfbank'ta işler değişti. Yılda 19 maaş alan banka çalışanları özel bankalar gibi performansa dayalı sistem ile alacaklar.
KHK ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Hazine'ye devredilen Vakıfbank'ta maaş sistemi tümden değişti. Brüt maaş sisteminden kök ücret sistemine geçilen Vakıfbank'ta bazı çalışanların maaşlarında ciddi düşüşler yaşandı. Vakıfbank'ta örgütlü sendika yöneticileri ise, maaş düşüşü olmadığını iddia etti.Hükümet son çıkardığı kanun hükmünde kararname (KHK) ile Vakıfbank'ı, Hazine Müsteşarlığı'na devretti. Bu düzenlemeyle birlikte, vakıf malı olduğu için kamu ve özel dışında ‘üçüncü sektör' olarak ifade edilen ayrı bir konumda kalan Vakıfbank da, ‘Kamu bankası' statüsüne geçmiş oldu.
PERSONEL ŞOKE OLDU
Devlet bankası olan Vakıfbank'ta en büyük sürpriz ise personelin ücret sisteminde gerçekleşti. Ziraat Bankası ve Halkbank gibi farklı ücret politikasına dönüşen Vakıfbank'ta, brüt ücret kalktı, tamamen performansı öne çıkaran kök ücret, pozisyon ücreti ve dönüşüm ücretinden oluşan üçlü yapı devreye girdi. Ücret sisteminin değişmesiyle birlikte Vakıfbank personeli arasında ücret farklılıkları oluştu. Bazı banka personelinin maaşında ciddi düşüşler yaşandı. SÖZCÜ'yü arayan Vakıfbank çalışanları maaşlarda 300 liradan başlayarak binlerce liraya ulaşan farklılıklar oluştuğunu söyledi. Bir Vakıfbank çalışanı ise, “Bizim şubemiz çalışanlarının maaşlarında ortalama 500 lira civarında azalışlar yaşandı, maaşına artış gelen de var'' dedi. Toplam 16 bin kişinin çalıştığı Vakıfbank'ta 13.500 sendika üyesi bulunuyor.
19 MAAŞ ALIYORLARDI
Vakıfbank'ta yeni bir kariyer hizmet planı yapıldığını belirten Banka Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASS) Başkanı Turgut Yılmaz, şimdiye kadar sadece brüt ücret üzerinden verilen maaşların artık kök ücret, pozisyon ücreti ve dönüşüm ücreti adı altında üçe bölünerek hesaplandığını anlattı. Yılmaz, Vakıfbank'ta ortalama ücretlerin 3 bin lira civarında olduğunu, bunun üzerine yılda 4 maaş ikramiye, 3 maaş da temettü alan çalışanların yılda 12 değil toplam 19 maaş aldığını da söyledi.

Kaynak: Sözcü

Etiketler: vakıfbankvakıfban çalışanlarıvakıfbank'ta yeni maaş sistemi

Yayın Tarihi: 12.01.2018 10:06:51     Görüntülenme Sayısı: 17059

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  15:29 Miktar
GARAN 781.220.190
THYAO 564.526.896
ASELS 395.301.387
SASA 253.541.704
AKBNK 207.281.720UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.