YAPI KREDİ'DEN BEKLENEN KARAR


Yapı Kredi bilançosunu güçlendirmek için sermayesini 4,1 milyar TL artırarak 8,45 milyar TL'ye çıkaracak.
Yapı Kredi bilançosunun daha da güçlenmesi amacıyla sermaye artırım kararı alırken, banka bu doğrultuda, ödenmiş sermayesini pay ihracı yolu ile 4,1 milyar TL artırarak 8,45 milyar TL'ye çıkaracak.
Bankadan dün akşam KAP'a yapılan ve yazılı gönderilen açıklamalarda bunun yanı sıra uluslararası piyasalarda ilave ana sermaye ihracı ile ek borçlanma da gerçekleştirileceği belirtilerek, "Yasal izinler ve piyasa koşullarına bağlı olarak, yaklaşık 500 milyon dolar olması beklenen bu ihraç ile birlikte Yapı Kredi, toplamda yaklaşık 1.5 milyar dolar ana sermaye artışı gerçekleştirmiş olacak. Bu işlem, son 10 yılda ülkemizde gerçekleştirilen en büyük bedelli sermaye ihracı olacak" denildi.
KAP açıklamasında sermaye artırımı sonucu elde edilecek 4.1 milyar TL'lik nominal değerli yeni payların satışından elde edilecek fonun, sermaye yeterlilik rasyolarının güçlendirilmesinde ve bilançonun güçlenmesinde rol oynayacağı belirtilerek, "Ayrıca, elde edilen fonun küçük ölçekli krediler segmentinde Banka'nın müşteri portföyünü genişletmesinde kullanılması, bu fon ile dijital bankacılık faaliyetlerine yönelik artan talebin karşılanması ve yeni dijital bankacılık ürünleri geliştirilmesi planlanmaktadır" denildi.
Sermaye artırım kararını değerlendiren Yapı Kredi CEO'su Gökhan Erün, güçlü ve kapsamlı bir 2020 hedefi oluşturduklarını belirterek, "Koç Holding ve UniCredit, küresel piyasalarda yaşanan belirsizliğe rağmen, ülkeye ve Yapı Kredi'ye duydukları güvenle çok önemli bir sorumluluk alarak, pay ihracı yoluyla 4.1 milyar TL (yaklaşık 1 milyar dolar) sermaye artırımına karar verdi. Yönetim kurulumuzun onayladığı sermaye güçlendirme planı ile pay ihracının yanı sıra, uluslararası piyasalarda yaklaşık 500 milyon dolarlık ilave ana sermaye ihracı da yapacağız. Böylece, toplamda yaklaşık 1.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşecek ana sermaye artışı, sermaye yeterlilik oranlarının ve bilançomuzun daha da güçlenmesinde rol oynayacak" diye konuştu.
Pay ihracı sürecinin, düzenleyici makam onaylarına tabi olarak Haziran 2018'de tamamlanması planlanırken, ilave ana sermaye ihracının zamanlaması, büyüklüğü ve fiyatlandırması, pazar koşullarına ve düzenleyici makam onaylarına bağlı olarak belirlenecek.
KAP açıklamasında ayrıca, 3 Mayıs'ta Londra'da yatırımcı ve analistlerle yapılacak toplantıda 2020 strateji ve hedeflerinin ilk çeyrek finansal sonuçları ile birlikte sunulacağı da ifade edildi. 

kAYNAK: businessht.com

Etiketler: yapı kredi bankasıyapı kredi sermaye arttırımıYapı Kredi CEO'su Gökhan ErünKoç HoldingUniCredit

Yayın Tarihi: 27.04.2018 08:23:09     Görüntülenme Sayısı: 6050

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.