Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Malefane: Türkiye''nin BRICS zirvesine katılımı bloğu güçlendirecek


Güney Afrika''nın Ankara Büyükelçisi Pule I Malefane, "yükselen ekonomi" olarak adlandırdığı Türkiye''nin katılımının, kuruluş hedeflerine olumlu katkı sunacağını söyledi.

Güney Afrika''nın Ankara Büyükelçisi Pule I Malefane, Güney Afrika Cumhuriyeti''nde 25-27 Temmuz''da düzenlenecek 10. BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) Zirvesi''ne Türkiye''nin katılımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Malefane, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan''ın iştirak edeceği zirveye "yükselen ekonomi" olarak adlandırdığı Türkiye''nin katılımının, kuruluş hedeflerine olumlu katkı sunacağını belirtti.

Türkiye''nin "stratejik ortak ve bölge lideri" sıfatıyla zirveye davet edildiğini ifade eden Malefane, "Türkiye, Afrika Birliğinin stratejik vizyonu olan Gündem 2063''ü ve güney-güney ilişkilerini güçlendirmede stratejik bir müttefik olarak kabul ediliyor." ifadesini kullandı.

Malefane, Türkiye''nin Osmanlı Devleti döneminden bu yana Güney Afrika''nın ortağı olduğunu, Güney Afrika''nın dış politikasının ilerletilmesinde önemli rol oynamayı sürdürdüğünü vurguladı.

"Türkiye aynı zamanda sıra dışı potansiyelle yükselen bir ekonomi." diyen Malefane, bu nedenle oluşumun profilini geliştireceği, katılımdan çok şey de kazanacağı yorumunu yaptı.

Güney Afrika''nın Ankara Büyükelçisi, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin de ülkesinin terörizmle mücadele konusunda Türkiye ile çalışacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10. BRICS Zirvesi''ne "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı" sıfatıyla özel olarak davet edilmişti. Erdoğan''ın zirvede BRICS üyesi ve diğer davetli ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler yapması planlanıyor.

Türkiye''nin BRICS ülkeleriyle toplam ticaret hacmi, geçen yıl 60,7 milyar dolardı. Türkiye''nin bu dönemde söz konusu 5 ülkeye toplam ihracatı 7,3 milyar dolar olarak hesaplanırken bu ülkelerden ithalatı 53,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.


Etiketler: EkonomiPara

Yayın Tarihi: 25.07.2018 14:21:04     Görüntülenme Sayısı: 139

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.