Dolar 6 lira olabilir


Türk Lirası ile ilğili yeni bir tahmin var. Fitch'ten ürküten rapor: Dolar 6 TL olabilir
Türk Lirası’ndaki değersizleşme Türkiye’deki şirketlerin döviz cinsi borçlanma maliyetlerini artırırken konuyla ilgili bir uyarı da kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten geldi.
Fitch, ABD’nin para politikasını öngörülenden daha hızlı sıkılaştırması halinde Türk şirket ve kuruluşlarının TL’deki değer kaybı ve artan borçlanma maliyetleri kanalıyla kredi profillerinde kırılganlıklarla karşılaşabileceğini belirtti.
Fitch’in yayımladığı “Nicel Gevşemeden Nicel Sıkılaşmaya Stres Senaryosu: Türkiye” başlıklı raporda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri daha hızlı yükseltmesi halinde Türkiye’deki şirket ve kuruluşların hassasiyet taşıdığı alanların TL’deki değer kaybı, artan borçlanma maliyetleri ve yavaşlayan ekonomik büyüme olacağı ifade edildi. Doların sert şekilde değer kazandığı böyle bir senaryo portföy akımlarının gelişen ülkelerden çıkmasını beraberinde getirerek borçlanma maliyetlerini artırabilir.
‘Dolar 6 TL olabilir’
Rapora göre, ABD’de ücretler daha belirgin artar ve bu durum Fed’in faizleri yüzde 4.5’e yükseltmesine yol açarsa ve ABD hazine tahvil faizleri 2019 sonunda yüzde 5’e yükselmesi halinde TL sert şekilde değer kaybedebilir. Böyle bir senaryoda dolar/TL 2018 sonunda 5.5, 2019 sonunda 6 düzeyine çıkabilir. Enflasyon ise 2020 sonuna kadar çift hanelerde kalabilir.
Raporda ayrıca, şirketlerin kredi notlarına en büyük tehdidi ise hedge edilmemiş (Şirketlerin kur artışı veya düşüşünden etkilenmemek için belli bir fiyat üzerinden gerçekleştirdiği işlem) veya eşdeğerde döviz gelirle gösterilmemiş döviz cinsi borçlanmanın oluşturduğu belirtilerek, “Bu durum Türk şirketlerinde yaygın... Perakende ve tüketici ürünleri şirketleri en kırılgan şirketler” denildi.

Etiketler: dolardolar neden yükseliyordolar kaç lira olacakfitch

Yayın Tarihi: 26.07.2018 10:37:33     Görüntülenme Sayısı: 8511

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.