Kütahya Vişnesi coğrafi işaret alacak


Kütahya genelinde üretilen vişnenin "coğrafi işaret" alması için iki yıl önce başlatılan çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğu açıklandı.

Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, özellikle Şaphane, Pazarlar ve Simav ilçelerinde yılda yaklaşık 35 bin ton vişne üretildiğini belirterek, bu vişnenin her yönden kaliteli olduğunu söyledi.

Yaklaşık iki yıl önce Kütahya''da üretilen vişnenin coğrafi işaret alması yönünde başvuruda bulunduklarını anlatan Gültekin, şunları dedi:

"Tat ve aroma bakımından zengin olan ve borsamız tarafından tescil işlemleri yapılan Kütahya Vişnesi''ne hak ettiği ekonomik değeri kazandırmayı amaçlıyoruz. Borsamız tarafından ''coğrafi işaret'' alınması için il müdürlüğümüzün de katkılarıyla 2016 yılında çalışmalara başlamıştık. Yaklaşık iki yıl süren çalışmalar neticesinde, ''Kütahya Vişnesi'' adı altında coğrafi işaret başvurusunu KÜTBO olarak geçen yıl Türk Patent Enstitüsü’ne yaptık. Tamamlanma aşamasına geldi."

Gültekin, başvurunun onaylanmasının ardından Kütahya Vişnesi''nin hak ettiği değere kavuşacağını sözlerine ekledi.


Etiketler: EkonomiPara

Yayın Tarihi: 1.08.2018 15:00:48     Görüntülenme Sayısı: 119

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.