Türkiye ve Bulgaristan "Transbalkan" ile birbirine bağlandı


Bulgaristan’daki Transbalkan boru hattının yeni bölümü hizmete girdi. 20 kilometrelik boru hattıyla Avrupa''ya gaz sevkıyatı yapılabilecek.

Bulgaristan’daki Transbalkan boru hattının yeni hat hizmete girdi. Yeni hat, TANAP ve TürkAkım projeleriyle etki alanını genişleten Türkiye ve Bulgaristan için büyük önem taşıyor.

Bakan Dönmez açılışa katıldı

Bulgaristan''ın Türkiye sınırında yapılan Lozenets-Nedyalsko doğalgaz boru hattının inşası tamamlandı. 

Açılışı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bulgar mevkidaşı Temenujka Petkova birlikte yaptı.

"Doğalgaz arz güvenliğine katkı sağlayacak"

Bakan Dönmez, Lozenets-Nedyalsko doğalgaz boru hattıyla birlikte Lozonets ve Türkiye sınırı arasındaki taşıma kapasitesini arttıracaklarını söyleyerek, "Yeni hat hem Bulgaristan''ın hem de Türkiye''nin doğalgaz arz güvenliğine katkı sağlayacak." dedi.

Bakan Dönmez, projenin Türkiye ve Bulgaristan''ın Avrupa doğalgaz piyasasındaki önemini daha da arttıracağını belirtti. 

 

20 kilometre uzunluğunda olan hat, Bulgaristan’dan Türkiye’ye gaz sevkıyatı yapılan "Transbalkan Boru Hattı"nın bir parçası olarak inşa edildi. 

Türkiye ve Bulgaristan hattı birleşti

Boru hattıyla birlikte Türkiye ve Bulgaristan arasındaki hat birleştirilmiş oluyor. Böylece iki ülke arasında karşılıklı doğalgaz akışı gerçekleştirilebilecek. 

Yeni hatla birlikte BOTAŞ ve BULGARTRANSGAZ arasındaki işbirliği artacak. Hattan ters yönde gaz akışı sağlanabilecek, Avrupa''ya gaz sevkıyatı yapılabilecek.  


Etiketler: EkonomiPara

Yayın Tarihi: 3.08.2018 18:00:24     Görüntülenme Sayısı: 166

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.