Adıyaman''da ilk kinoa hasadı


Adıyaman''da alternatif ürün arayışına giren çiftçiler, ilçede 60 dönümlük alanda kinoa ekimi yaptı. Bu yıl ilk kez ekilen kinoa bitkisinden yüksek verim alındı.

Adıyaman''ın Gölbaşı ilçesinde bu yıl ilk kez ekilen kinoanın hasadı yapıldı.

Alternatif ürün arayışına giren çiftçiler, ilçede 60 dönümlük alanda kinoa ekimi yaptı. Bu yıl ilk kez ekilen kinoa bitkisinden yüksek verim alındı.

Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Adıyaman Ziraat Odası tarafından yürütülen proje kapsamında, çiftçilere ücretsiz kinoa tohumu dağıtıldığını belirterek, "Biz de üç çiftçimize 60 dönümlük bir arazide ekmeleri için verdik ve ektirdik. Çiftçilerimiz çok memnun kaldılar. Dönüme 200 kilogram ürün aldı." dedi

25 dönümlük bir arazide İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri öncülüğünde organik olarak deneme ekimi yaptıklarını dile getiren çiftçi Lütfiye Vuruşkan ise kinoa bitkisinin protein ve aminoasit yönünden zengin, her ortamda yetişen bir bitki olduğunu söyledi.

Çiftçilerimize kinoa ekimi yapmalarını tavsiye ettiklerini aktaran Vuruşkan, çiftçilere örnek olmak istediklerini kaydetti.

"Dönüme 200 kilo ürün bekliyorum"

Kemal Tükenmez adlı çiftçi de 20 dönümlük bir alanda kinoa bitkisini deneme amaçlı olarak ektiğini, Balıkesir''de okuyan oğlunun kendisine tavsiye ettiğini belirterek, "Kinoa bitkisi hakkında araştırmalar yaptım. Arpa ve buğdaydan daha karlı bir iş olduğunu düşünüyorum. Dönüme 200 kilogram ürün bekliyorum." diye konuştu.

"Kooperatif kurulması için öncülük yapacağız"

Kinoa bitkisini alternatif bir ürün olarak 3-4 yıldır araştırdıklarını belirten çiftçi Emine Köseler ise ürünü ilk defa ekecekleri için kendilerinde ve ekecek kişilerde acemiliklerin olduğunu ifade etti.

"İlk defa ektiğinde bir sonuç alamayınca ikinci defa ekim yaptık. Kinoa Gölbaşı''nda yeni bir ürün. Tarımda çiftçilerimiz buğday, arpa ektiklerinde emeklerinin karşılığını alamadığı için kinoanın aradaki farkı kapatacağı düşüncesiyle hareket ettik. Bu dönemde aldığımız hasat sonuçlarına göre bir kooperatif kurulması için öncülük yapacağız."


Etiketler: EkonomiPara

Yayın Tarihi: 6.08.2018 13:40:23     Görüntülenme Sayısı: 161

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.