İmar Barışı başvuruları 3 milyon 780 bine ulaştı


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı başvurularının 3 milyon 780 bine ulaştığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı başvurularındaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Kurum, "İmar Barışı''na 3 milyon 780 bin vatandaşımız müracaat etmiş, 1 milyar 350 milyon lira para ödenmiştir. 31 Ekim''e kadar başvurusu var, 31  aralıka kadar ödeme son. ciddi bir talep var. " dedi.

Kurum, "2017 yılı sonrası yapılan kaçak yapılara ilişkin tespitlerimizi yapıp içişleri bakanlıklarımıza valilerimize iletiyoruz. Bunların yıkımını gerçekleştiriyor olacağız. Bu yeni bina yapma kanunu değil, bir imar barışı, 2017 sonuna kadar binaları ilgilendiriyor. Yeni bina yapmaya müsaade eden bir yasa değil. Bunları yapanlar izin verenler hakkında yapılması gereken neyse süreç içinde yapacağımızı, sert şekilde cevaplarımızı vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum şunları kaydetti;

"İmar barışında beklentimiz bizim 40-50 milyar seviyesinde. Şu ana kadar 1 milyar 350 milyon lira. Bizim açıkçası parasal beklentiden çok yaklaşık 13 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir konu. Onların şehirde kaçak bina üzerinde yaşamalarını ilgilendiriyor. Öncelikle bu sorunu çözüyor olacağız. O manada biz başvurunun bu seviyelere ulaşacağını düşünüyoruz."

"Bu artık imar barışı noktasında olması gereken son yasa. Bu yasadan faydalanan faydalandı. Faydalanmayan şehir için bizim süreç içerisinde yapacağımız ne ise buna katlanacak."

"Rantla ilgisi olmayan vatandaşın penceresinden bakarak çalışmamız gerekiyor. Yeni gelen imar plan düzenlemelerinde bizi ilgilendiren kuruluşlarda dahi hem kat noktasında hem yerel mimariye uygunluk, estetik noktasında yapılması gereken ne ise bunlara bakıyoruz." 

Kanal İstanbul Projesi

Kurum, Hiçbir kamu kaynağı kullanmadan bu projeyi gerçekleştiriyor olacağız. Yurt dışındaki yatırımcılarımız o manada projeye ilgililer. Yerli yatırımcılarımızdan da ilgili olanlar var. Neticede bu proje bugünden yarına bitebilecek bir proje değil. Bir süreci olacak." diye konuştu.

, AA


Etiketler: EkonomiPara

Yayın Tarihi: 9.08.2018 13:20:57     Görüntülenme Sayısı: 98

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.