Şimdi onların uykusu kaçıyor


Dövi krizinde uykusu kaçan sadece Türkiye değil. BBVA, UniCredit ve BNP Paribas olmak üzere Euro Bölgesi'ndeki bazı büyük bankalar üzerinde yaratacağı olası etkiler endişe yaratmaya başladı.
Financial Times gazetesine göre Avrupa Merkez Bankası , Türk Lirası'nda yaşanan dramatik değer kaybı sonrası, BBVA , UniCredit , BNP Paribas gibi EuroBölgesi'nin en büyük bankalarının Türkiye'deki risklerinden giderek daha fazla endişe duyuyor.
Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, Euro Bölgesi finans piyasasının gözetimi görevini de yürüten ECB, durumu henüz kritik olarak görmüyor. Ancak BBVA , UniCredit ve BNP Paribas gibi Türkiye'de ciddi operasyonları olan bankaların özellikle risk altında olduklarını değerlendiriyor.
FT'ye göre ECB'nin endişelenmesinin nedeni, Türk kredi kullanıcılarının TL'de zayıflığa karşı koruma almamış olabilecekleri ve döviz cinsinden kredilerde temerrütlerin başlaması riski. Türk bankacılık sektörünün varlıklarının yüzde 40 kadarı döviz cinsinden krediler.

 

Etiketler: dolar kriziyabancı bankalara etkisi

Yayın Tarihi: 10.08.2018 12:29:19     Görüntülenme Sayısı: 6132

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.